Megszakítás

KÖTIVIZIG projektelem ismertetése

Projekt

Martfű Tisza bal parti töltésáthelyezés

A Tisza bal part 48+732-49+477 tkm szelvények között szakaszon a Tisza folyó 10-20 m-re megközelíti a töltéslábat, ez veszélyes mederközelséget jelent. A bal parti árvízvédelmi töltés állékonyságának megtartása miatt szükséges a töltésáthelyezés, továbbá a nagyvízi meder vízszállító képessége is javítása érdekében is elengedhetetlen a beavatkozás. A további kapcsolódó fejlesztések elősegítik az érintett 10.06 árvízvédelmi szakasz karbantartási és védekezés alatti a védelmi anyagok és erőforrások szállítási biztonságának a növelését. A védelmi szakasz védelmi központjának fejlesztésével pedig az árvíz alatti védelmi munkák irányításának a hatékonyságának növekedése várható.

Tervezett beavatkozások:

I. Árvédelmi töltés áthelyezése Martfűnél (I. ütem) Tisza bal part 48+732-49+477 tkm szelvények között
II. Stabilizált út építése a töltésáthelyezés megközelítésére a Tisza bal part 45+145-54+025 tkm (8956 fm) szelvények között
III. Ártézi-csatorna ideiglenes szivattyúállás kialakítása
IV. 10.06 árvízvédelmi központ felújítása

A projekt megvalósulása esetén az érintett árvízvédelmi töltésszakaszok, csatorna szakasz, valamint a védelmi központ üzemeltetési, fenntartási és védekezési munkáinak biztosítása jelentős mértékben javul.

A projekt hatására az érintett ártéri öblözetekben élő mintegy 86.000 ember védbiztonsága nő, az így megteremett biztonság nagyban hozzájárul a térségi települések lakosságmegtartó erejének növeléséhez, továbbá az ipari- és mezőgazdasági termelés biztonsága is javul. A klímaváltozás jelenlegi kihívásaira is reagál a fejlesztés, a beavatkozás követően a szélsőséges időjárási körülmények, de legfőként a folyók szélsőséges vízjárásának a társadalomra tett negatív hatását javítja.

A természetvédelmi értékek jelentős növekedésére lehet számítania a fejlesztéssel érintett területen és annak környezetében, a beruházás hatására jelenlegi élőhely típusok értékesebb és változatosabb előhelyekké alakulnak át, továbbá védett területek bővülés is várható.

A Tisza-tó védelmi rendszerének rekonstrukciója

A klímaváltozás jelensége ma már nem csak egy hipotézis, hanem széles körben elismert tény, aminek hatása alól Magyarország sem vonhatja ki magát, ezért az ország alapvető érdeke, hogy a Tisza-Körös völgy vízgazdálkodását, termelésbiztonságát és ökológiai sokszínűségét, és mikroklímáját elősegítő rendszer üzembiztonságát biztosítsa.

Már a 2048/1993. (XI.18.) Korm. határozat is rögzítette, hogy a Kiskörei tározó (Tisza-tó) alapfunkciója a vízbázis teremtés, ami a fentiek tükrében nagyon előrelátó előírás volt.

A Kiskörei tározó - ma már Tisza-tó - létesítésének gondolata elsősorban vízgazdálkodási és mezőgazdasági célú volt, viszont napjainkra sokkal jelentősebb a társadalom számára biztosított új természeti környezet, amit teremtett. A több funkció használata alapjaiban nem zárja ki egymást, közöttük a harmónia megteremtése és fenntartása szélesebb társadalmi körökben is elérhetővé teszi ezt a létesítményt. Amit az arra látogató ma ott lát, az sok műszaki létesítmény együttes hatásával érhető el.

A Tisza-tó vizének megtartását lehetővé tevő töltések is védelemre szorulnak, melyek hullámverés elleni kőművekkel, kőszórásokkal, vezetőművekkel kerülnek biztosításra. A vízfelületek árvíz esetén még nagyobb területi kiterjedésűek, a széllökések által keltett hullámok megbontják a töltéstesteket, ezzel alapvető árvízveszélyes helyzetet idéznek elő a meggyengült töltéseken. A hullámverés elleni védelmi rendszer - humusszal borított kőterítés a töltések rézsűjében – hivatott ezeket a helyzeteket kezelni.

A tározón (Tisza-tavon) belüli áramlási viszonyok javítását pedig ún. öblítőcsatornák illetve azok műtárgyai biztosítják. Megakadályozzák a tározón belüli holt vízterek kialakulását, pusztulását.

Jelen projekt egyes beavatkozásai ezen védelmi rendszerek javítást célozza meg. A műszaki beavatkozások hatására nemcsak a normál üzemi körülmények javulnak, hanem egy esetleges árhullám levonulásához kapcsolódó kockázatok a lakossági elvárásoknak megfelelően csökkennek.

Az érkező nagyvizek, árvizek levezetése alapvető feladat, a védelmi létesítmények segítségével megelőzik, vagy jelentős mértékben csökkentik az öblözet teljes területén jelentkező árvízkárokat, növelve a szélsőségesen nagy árvizek elleni védelmi képességet.

A projekt hatására az érintett ártéri öblözetekben élő lakosság védbiztonsága nő, az így megteremett biztonság nagyban hozzájárul a térségi települések lakosságmegtartó erejének növeléséhez, továbbá az ipari- és mezőgazdasági termelés biztonsága is javul. A klímaváltozás jelenlegi kihívásaira is reagál a fejlesztés, a beavatkozás követően a szélsőséges időjárási körülmények, de legfőként a folyók szélsőséges vízjárásának a társadalomra tett negatív hatását javítja.
A jobb áramlási viszonyok megteremtésével természetvédelmi értékek növekedésére lehet számítani a fejlesztéssel érintett területen és annak környezetében, a beruházás hatására jelenlegi élőhely típusok értékesebb és változatosabb élőhelyekké alakulnak át.