Megszakítás

EMVIZIG projektelem ismertetése

Projekt

A Hernád folyó műtárgyainak rekonstrukciója

A projektelem célja a Hernád folyó menti védvonalak árvízi biztonságának növelése a Hernád folyó jobb parti 08.08. számú Hernádnémeti-hernádszurdoki árvízvédelmi töltés 0+947 tkm sz. lévő Bársonyos-főcsatorna beeresztő műtárgy átépítésével, valamint a Hernád bal parti 08.09. számú Hidasnémeti-bőcsi árvízvédelmi töltés 7+050 tkm sz. lévő Vizsoly, Malom-árok csőzsilip műtárgy rekonstrukciójával, az árvízi biztonsági követelményeknek megfelelően.

A projekt keretében tervezett beavatkozások olyan árvízvédelmi rendszer kialakítását, megvalósítását és működtetését szolgálják, mely konkrét céljai kialakításánál figyelembe veszi a védendő értékek nagyságát, beleértve ebbe az emberi élet és más kardinális értékek védelmét, azaz az árvízi kockázatok mértékét. Ennek megfelelően a projekt célja összhangban van a társadalmi/gazdasági/szakpolitikai/műszaki igényekkel az érvényben lévő jogszabályi előírásokkal és – a fenti fejezetekben foglaltaknak megfelelően - hozzájárul a KEHOP prioritási tengely egyedi célkitűzéseinek megvalósításához. Az első rendű árvízvédelmi töltésekben lévő árvízvédelmi műtárgyak megfelelő biztonságúra történő rekonstrukciói által a Hernád folyó felső hazai szakaszán az árvízi biztonság növelése, ezáltal az árvízi kockázat csökkentése (ÁKK) érhető el. Ezen túlmenően a Bársonyos öntöző-főcsatorna többfunkciós műtárgy szerepét is betölti, hiszen az öntözővíz és ökológiai vízigény kivezetését is szolgálja, hozzájárul a közel 60 km hosszúságú főcsatorna hatásterületének biztonságos öntözővíz ellátásához.

A projektben szereplő fejlesztések megvalósításával az alábbi célok valósulnak meg:

  • A projekt által érintett terület vízminőségi, vízmennyiségi állapotának javítása, lehetővé téve a térségben jelentkező szélsőséges víz- és időjárási viszonyok között az ökológiai állapot fenntartását.
  • A biztonságos vízkormányzás és vízvédelem szempontjából elengedhetetlen műtárgyak, művek rekonstrukciója, korszerűsítése valósul meg, aminek eredményeként az üzembiztonság stabil és megbízható lesz.
  • Az árvízi és belvízi biztonságot a műtárgy-beruházások jelentősen elősegítik, mert mind a kapacitás tekintetében, mint a korszerűség, megbízhatóság tekintetében a műtárgyak alkalmasak a szélsőséges vízviszonyok okozta problémák kezelésére.